Schola Światło dla młodych

Schola powstała z okazji Światowych Dni Młodzieży, które miały miejsce w lipcu 2016 roku. Jednak wszystkim tak się to spodobało, że śpiewają i grają do dziś! Zespół zaczął się formować na początku 2016 roku. Celem zasadniczym założenia grupy były zbliżające się wówczas coraz większymi krokami Dni w Diecezjach. Naszym zadaniem było wzbogacenie śpiewem i muzyką każdej Schola Liturgii podczas tego ważnego wydarzenia. Opiekunką zespołu została nasza organistka, Julianna Petzuch. "Poprosił mnie o to ksiądz proboszcz. Przyjęłam wyzwanie z wielkim entuzjazmem i radością" – mówi Julianna. –"Wiedziałam, że będzie to dla wszystkich wielka przygoda" – dodała. Początki (jak zawsze) do najłatwiejszych nie należały. Spotykaliśmy się w małej salce obok plebanii. Niektórym brakowało odwagi. Skład Scholi stale się zmieniał: to ktoś odchodził, to ktoś nowy dochodził. Ostatecznie udało się nam stworzyć grupę około 20 osób, z przewagą dziewczyn. Członkowie to młodzież od szkoły podstawowej aż po studentów. Po raz pierwszy wystąpiliśmy jeszcze pod starą nazwą „Schola Światowych Dni Młodzieży” podczas Liturgii Paschalnej w Wielką Sobotę. Po Wielkanocy dołączyło do nas jeszcze kilka chętnych osób. W większości młodzież nie uczyła się wcześniej śpiewu, jednak kilka prób wystarczyło, aby miało to jakiś ładny wydźwięk. Do grupy śpiewającej dołączyły także osoby grające na instrumentach takich, jak skrzypce, gitary czy pianino. Kiedy zakończyły się centralne wydarzenia w Krakowie, do Głogówka powrócili jeszcze na kilka dni Panamczycy. Wtedy też przypadał I czwartek miesiąca. Ksiądz proboszcz zaproponował nam, abyśmy ubogacili naszym śpiewem Adorację w intencji powołań. I tak już pozostało. Odtąd w każdy I czwartek gromadzimy się, aby wspólnie wielbić Boga w Najświętszym Sakramencie. Oprócz tego śpiewamy na czuwaniach młodzieżowych w kościele parafialnym, organizujemy koncerty, dostajemy zaproszenia na urodziny, śluby,czy wspólny wyjazd do Wiednia. Na początku września przyjęliśmy nazwę „Światło dla Młodych” z trzech powodów: nie mogliśmy w nieskończoność nazywać się Scholą Światowych Dni Młodzieży, gdyż wydarzenie to dawno się już skończyło, chcieliśmy, aby pozostał jakiś ślad po tym wydarzeniu, dlatego dopasowaliśmy nazwę tak, aby skrót pierwszych liter „ŚdM” pozostał, ale przede wszystkim naszym wspólnym działaniem chcemy być takim światłem dla naszych rówieśników. "Mam nadzieję, że zespół będzie rozkwitał w coraz piękniejsze dźwięki" – mówi Julianna – "to wszystko na chwałę Pana!" – dodaje. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, którzy chcą dołączyć do naszej Scholi, aby nie bali się, ani nie wstydzili, nasze drzwi pozostają otwarte dla każdego, kto tylko ma ochotę śpiewać i wielbić Pana! Szczególne zaproszenie kierujemy do chłopaków, ponieważ jest nas tylko czterech, ale oczywiście dziewczęta są również bardzo mile widziane.
Jan Szwingel